Skip to main content

Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora?

Domy opieki sprawdzają się w przypadku, gdy senior nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Właściwa opieka nie zawsze jest możliwa do zapewnienia przez najbliższe osoby. Konieczność całodobowej opieki burzy porządek i utrudnia normalne funkcjonowanie oraz pełnienie obowiązków zawodowych. Takie działanie wymaga ogromnych pokładów pracy i zaangażowania. Z czasem wzrasta ilość obowiązków, która i tak jest wyjątkowo duża. Regularne konsultacje lekarskie, podawanie leków, rehabilitacja, a w końcu zmiana opatrunków czy pampersów to tylko niektóre powinności, które spoczywają na barkach rodziny seniora. Nic dziwnego, że czasem trudno je pogodzić z własnym harmonogramem.

Dom opieki Holi-Care

Opieka nad seniorem – jak wygląda w praktyce?

Aby zapewnić starszej osobie dobrą opiekę, należy poznać jej potrzeby. Konieczne staje się również posiadanie odpowiednich przyrządów, jak kule ortopedyczne, balkonik czy wózek inwalidzki. Niezbędny staje się również materac odleżynowy. W domach i mieszkaniach pojawiają się z czasem bariery architektoniczne, które trudno usunąć. Sporym wyzwaniem są również procedury oraz konieczność spełnienia odpowiednich wytycznych, jeśli chodzi o kwestie medyczne. Choć ochrona zdrowia jest tutaj bardzo ważna, istotne jest także zapewnienie starszym osobom odpowiednich kontaktów społecznych. Seniorzy czasem boją się nawet poruszać wiedząc, że nie otrzymają natychmiastowej pomocy w momencie upadku czy zasłabnięcia.

 

Dlaczego dom seniora jest dobrym rozwiązaniem?

Dobre domy opieki, jak np. dom seniora – Kraków, zapewniają swoim podopiecznym wszechstronną, całodobową opiekę. Tutaj starsze osoby mogą poczuć się bezpiecznie. Dom opieki gwarantuje profesjonalną pomoc w przypadku różnych zaburzeń oraz wspomaga wychodzenie z poczucia osamotnienia. Przed umieszczeniem seniora w domu opieki, warto jednak dokładnie sprawdzić kompetencje personelu, formy leczenia, częstotliwość konsultacji lekarskich czy sposób, w jaki starsze osoby spędzają wolny czas. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość częstego kontaktu z rodziną, którego z pewnością będą potrzebować obie strony.

Dom seniora Kraków

Kiedy podjęć decyzję o umieszczeniu seniora w domu opieki?

Zapominanie się, utrata samodzielności i mobilności to podstawowe sygnały, wskazujące na to, że bliska nam osoba wymaga pomocy. I choć moment ten na ogół jest rozłożony w czasie, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy starsza osoba zaczyna mieć problem ze zwykłymi czynnościami dnia codziennego. Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu seniora nie jest łatwe. Pomocny może tutaj okazać się pobyt czasowy, by senior oswoił się z danym miejscem i zdecydował, czy chce w nim pozostać. Decyzja ta powinna być podjęta znacznie wcześniej, gdy u osoby starszej pojawiają się choroby demencyjne. Dostrzeżenie problemów w odpowiednim czasie i właściwa reakcja na ich wystąpienie, mogą zapobiec ich nawarstwianiu, a nawet prowadzić do złagodzenia najbardziej uciążliwych objawów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Justyna · 11 miesięcy temu
    W naszym przypadku konieczny był pobyt krótkoterminowy w domu seniora. Od kilku lat sprawujemy domową opiekę nad moim ojcem, jednak potrzebowaliśmy trochę odpoczynku i rozrywki z dzieciakami. Chcieliśmy wyjechać na wakacje i wtedy właśnie dom opieki okazał się być idealną opcją, by ktoś mógł pod naszą nieobecność w profesjonalny sposób zadbać o naszego seniora. Dziadek był zachwycony i ciężko było go namówić na powrót do domu! 😂 Zdecydowanie polecamy tę opcję!

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 7 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...
W naszym przypadku konieczny był pobyt krótkoterminowy w domu seniora. Od kilku lat sprawujemy domową ...
Bardzo opłacalna możliwość. Uraz mija, a przecież sprzęt medyczny potem leży. Lepiej, żeby kolejny raz ...