Zalety i wady prywatnej opieki zdrowotnej - porównanie z NFZ
Ochrona zdrowia to najważniejszy sektor publiczny. Niestety często jest niedofinansowany i nie spełnia oczekiwań pacjentów. Wówczas jednym skutecznym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z usług prywatnych centrów medycznych.
Z jakich świadczeń ma prawo skorzystać osoba ubezpieczona w NFZ?
Wszystkie świadczenia w obrębie Podstawowej Opieki Zdrowotnej są dostępne dla pacjentów bezpłatnie, jeżeli dana placówka medyczna (przychodnia, szpital, gabinet) ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ponadto, ubezpieczony ma prawo:
- zmienić nieodpłatnie 3 razy w roku lekarza pierwszego kontaktu i wybrać przychodnię, w której będzie się leczył;
- otrzymać skierowanie do specjalistycznej poradni, do sanatorium albo na rehabilitację;
- uzyskać skierowanie z datą ważności dopasowaną do czasu trwania danego schorzenia.
Zalety z korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej
Wśród licznych zalet należy przede wszystkim wskazać na krótszy czas oczekiwania i mniejszą biurokratyzację. Nie jest wymagane skierowanie do specjalisty. Ponadto, prywatne placówki są wyposażone w bardziej nowoczesny sprzęt i komfortowe wnętrza. Jak możesz sprawdzić na stronie Centrum medyczne Zygmuntowska Clinic w Nowym Sączu oferowane przez prywatne placówki usługi zawsze są najwyższej jakości.
Często się zdarza, że specjaliści mogą poszczycić się wyższymi kwalifikacjami niż w publicznej placówce. Terminy wizyt są bardzo elastyczne. Zazwyczaj można umówić się nawet w tym samym dniu. Wizyty trwają dłużej, a lekarz poświęca pacjentowi więcej uwagi. Placówki są dogodnie położone oraz oferują cały zakres usług dodatkowych takich jak np. bezpłatny parking. Można również dopasować pakiet najbardziej odpowiadający pacjentowi, rezygnując przy tym z niepotrzebnych usług. Kolejną zaletą jest brak kolejek na korytarzach oraz dostęp do szerszego zakresu badań diagnostycznych.
Wady prywatnej opieki zdrowotnej
Bezspornie największą barierą są koszty leczenia. Za każdą wizytę oraz badanie trzeba osobno zapłacić. W szczególności leczenie szpitalne jest kosztowne. Pewnym ułatwieniem jest firmowy pakiet medyczny. Tzw. abonament na usługi medyczne, który umożliwia pracownikom korzystanie z całego wachlarza usług medycznych. Niemniej jednak w przypadku leczenia długoterminowego, korzystanie z usług placówek, które mają kontrakt z NFZ-etem, może okazać się korzystniejsze.
Jakie są różnice między NFZ a prywatną opieką?
Zasadnicza różnica związana jest ze źródłem finansowania. W przypadku prywatnej placówki mamy do wyboru opłacanie każdej wizyty indywidualnie bądź wykupienie ubezpieczenia bezpośrednio przez nas samych albo za pośrednictwem firmy, w której pracujemy. Natomiast leczenie na NFZ opiera się o obligatoryjną składkę zdrowotną, która jest pobierana każdego miesiąca z wypłaty ubezpieczonego.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe przesłanki, można wywnioskować, że leczenie w prywatnym centrum medycznym ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Lekarz urolog — co leczy i kiedy umówić się na badanie urologiczne?
-
Jak psychoterapia może wpłynąć na samopoczucie?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Problem przerośniętych i rozciągniętych płatków uszu — kiedy zdecydować się na zabieg?
-
Arteterapia dla dorosłych - odnajdź sens dzięki sztuce
Najnowsze wpisy:
-
Zalety i wady prywatnej opieki zdrowotnej - porównanie z NFZ
-
Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?
-
Kiedy trzeba zastosować leczenie tlenem?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Top 10 psychoterapeutów na Mokotowie i w Śródmieściu w Warszawie