Skip to main content

Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?

Koncentratory tlenu są urządzeniami umożliwiającymi komfortowe życie dla osób, które cierpią na choroby związane z układem oddechowym. Terapia tlenowa zlecana jest zawsze przez lekarza, który dobiera również odpowiednie stężenie tlenu, które powinno być podawane przez urządzenie. Gdy pacjent posiada już odpowiednie skierowanie i został zakwalifikowany do leczenia tlenem, pozostaje jedynie wybór odpowiedniego urządzenia. Jakie rodzaje koncentratorów są dostępne na rynku i czym się różnią? Który z nich najlepiej wybrać? Poniżej odpowiemy na te pytania.

Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?

Jakie rodzaje koncentratorów tlenu są dostępne?

Na rynku znaleźć można różne rodzaje koncentratorów tlenu. Różnią się one funkcjonalnością, a różnica ta wynika bezpośrednio z konstrukcji urządzenia. By lepiej poznać budowę i funkcjonowanie tych urządzeń warto zapoznać się z artykułem „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?”, który umożliwia zagłębienie się w kwestie techniczne ich pracy. Koncentratory tlenu zależnie od ich konstrukcji podzielić można na kategorie:

  • Koncentratory stacjonarne,
  • Koncentratory przenośne,
  • Koncentratory z cieczą,
  • Koncentratory o tlenowo-nebulizacyjne,
  • Koncentratory o wysokiej przepustowości.

Rodzaj koncentratora powinien być dopasowany do indywidualnych wymagań pacjenta.

Czy warto kupić koncentrator na własność?

Zakup koncentratora tlenu jest sporym wydatkiem. Jest nieopłacalny szczególnie w sytuacji, gdy nie jest planowane wykorzystywanie go przez długi czas. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie urządzenia w profesjonalnej firmie. Jedną z nich jest firma Patronus, zajmująca się wynajmem różnego rodzaju koncentratorów tlenu wraz z ich kompleksową obsługą. Zaletą wypożyczalni jest z pewnością przeniesienie odpowiedzialności za serwisowanie urządzenia właśnie na firmę wypożyczającą. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii pacjent nie pozostaje bez możliwości terapii na czas naprawy, ponieważ firma na ten czas udostępnia urządzenie zastępcze.

Najlepsza wypożyczalnia ze sprzętem medycznym

Jaki koncentrator wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia zależny jest od tego, w jaki sposób będzie ono wykorzystywane. Do zastosowań stricte domowych, gdy pacjent jest mało mobilny i wymaga stałej terapii tlenowej, najlepszym wyborem będzie koncentrator stacjonarny. Urządzenia przenośne przeznaczone są dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych aktywności, ponieważ zasilane mogą być zarówno z gniazdka, jak i wbudowanej baterii. Rozwiązania nebulizacyjne umożliwiają jednoczesne podawanie tlenu oraz leków, zaś koncentratory z cieczą nawilżają podawany tlen.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 7 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...
W naszym przypadku konieczny był pobyt krótkoterminowy w domu seniora. Od kilku lat sprawujemy domową ...
Bardzo opłacalna możliwość. Uraz mija, a przecież sprzęt medyczny potem leży. Lepiej, żeby kolejny raz ...