Skip to main content

Problem przerośniętych i rozciągniętych płatków uszu — kiedy zdecydować się na zabieg?

Współczesna medycyna estetyczna pozwala wyeliminować niedoskonałości wyglądu o różnym podłożu. Do najpopularniejszych jej zabiegów należy otoplastyka, czyli korekta kształtu ucha zewnętrznego. Stosowana jest ona na przykład wówczas, gdy płatki uszu są przerośnięte lub nadmiernie rozciągnięte.

Kiedy zmniejszyć płatek ucha?

Jakie są przyczyny rozciągnięcia płatków uszu?

Wielkość płatka ucha powinna stanowić maksymalnie 25% długości małżowiny — efektem przekroczenia tej wartości jest nieestetyczny wygląd. Niestety, tego typu niedoskonałości są stosunkowo powszechne. Najczęściej ich pojawienie się wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Warto bowiem wiedzieć, że małżowina uszna jest pozbawiona szkieletu. W związku z tym łatwo ulega ona deformacji, gdy skóra i tkanka łączna, z których się składa, tracą swą sprężystość. Oczywiście na zmniejszenie płatków uszu bardzo często decydują się również osoby stosunkowo młode. W ich wypadku rozciągnięcie tej części małżowiny może być rezultatem noszenia ciężkiej biżuterii lub uwarunkowań genetycznych.

Dlaczego warto zdecydować się na zmniejszenie przerośniętych płatków uszu?

Wygląd ma istotne znaczenie dla oceny własnej osoby, a jego niedoskonałości są często powodem pojawienia się kompleksów, obniżenia pewności siebie czy niechęci do uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich. Usunięcie defektów estetycznych w istotny sposób podnosi natomiast jakość życia. Można więc uznać, że otoplastyka, przyczyniając się do uzyskania wspomnianego efektu, wpływa pozytywnie na dobrostan psychiczny. Warto zaznaczyć, że zabieg ten jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych procedur medycyny estetycznej.

Rozciągnięty płatek ucha

Jak przygotować się do otoplastyki?

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem. W jego trakcie lekarz stara się ustalić, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji. Niekiedy konieczne jest również wykonanie podstawowych badań. Pacjent nie musi natomiast podejmować specjalnych przygotowań we własnym zakresie. Oczywiście istnieją zalecenia, które mogą przyspieszyć późniejszą rekonwalescencję — dotyczą one na przykład ograniczenia palenia papierosów tuż przed zabiegiem oraz odbycia kąpieli przy użyciu mydła antyseptycznego.

Jakie efekty daje operacja zmniejszenia płatków uszu?

Podstawowym efektem operacji jest oczywiście poprawa wyglądu twarzy. Jest ona widoczna praktycznie natychmiast i utrzymuje się przez całe życie. Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze dni po zabiegu należy zachować ostrożność i bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W tym czasie niewskazane jest między innymi mycie głowy ze względu na ryzyko zmoczenia opatrunku. Po 2 tygodniach zdejmuje się zwykle szwy, a po kolejnym tygodniu możliwy jest powrót do aktywności fizycznej. Uszy można przebić najwcześniej po 3 miesiącach od zabiegu, należy jednak nosić jedynie lekką biżuterię. Proces pełnej regeneracji trwa od 4 do 6 miesięcy. Po ich upływie ślady operacji zanikają i trudno odgadnąć, że wygląd danej osoby jest jej efektem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo dziękuję za ten poradnik! Teraz już wiem, że zdecyduję się na przenośny koncentrator tlenu! 
Paulina W. 2 miesięcy temu Co można jeść po wybielaniu zębów?
Dzięki za artykuł! Planuję wybielanie zębów i teraz wiem, że biała dieta to klucz. Ale ...
To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 11 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...