Skip to main content

Kiedy trzeba zastosować leczenie tlenem?

Koncentratory tlenu są urządzeniami, które znacząco podnoszą komfort życia osobom wymagającym stałej terapii tlenem. Bez konieczności regularnej wymiany butli z tlenem mają one do niego stały dostęp, a same urządzenia ze względu na swoją prostą budowę są wyjątkowo mało awaryjne i mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas. Kto i kiedy powinien stosować leczenie tlenem i korzystać z koncentratora tlenu? Jak powinno przebiegać leczenie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który odpowie na te pytania.

Kiedy trzeba korzystać z koncentratora tlenu?

Jak działają koncentratory tlenu?

Dla wielu osób wymagających terapii tlenem podstawą były przez dłuższy czas butle z tlenem. Są one jednak niewygodne, ponieważ sporo ważą i wymagają regularnych wymian. Koncentrator tlenu jest urządzeniem podłączanym do sieci elektrycznej, które pobiera tlen z powietrza i podaje go w formie skoncentrowanej przez specjalny przewód z wąsami tlenowymi.

Dawniej te urządzenia były sporych rozmiarów i trudne w przenoszeniu. Aktualnie dostępne są bez problemu urządzenia o kompaktowych wymiarach i wyposażone w kółka ułatwiające ich przestawianie. Warto sprawdzić ranking koncentratorów tlenu, by wybrać najlepszy i najwygodniejszy w obsłudze model. Dzięki temu będzie to rozwiązanie odpowiednie dla każdego, niezależnie od stopnia sprawności i mobilności.

Jakie są przesłanki do stosowania leczenia tlenem?

Najczęściej tlenoterapia zalecana jest osobom cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli w skrócie POChP. Choroba ta wpływa na znaczące obniżenie saturacji krwi, prowadząc do niedotlenienia najważniejszych organów. U takich osób wykorzystanie leczenia tlenem sprawia, że saturacja wraca na odpowiedni poziom, co pozwala na lepsze funkcjonowanie i korzystnie wpływa na stan emocjonalny i intelektualny.

Lekarz przed zaleceniem leczenia tlenem dokonuje badania, czyli gazometrii krwi tętniczej. Ilość tlenu, która powinna być podawana podczas leczenia zależy od wyniku osiągniętego w badaniu. Samo leczenie jest zalecane, gdy saturacja utrzymuje się poniżej 88% oraz przy nadciśnieniu płucnym, obrzęku obwodowym i policytemii.

Jaki koncentrator tlenu jest najlepszy?

Jak powinno być stosowane leczenie tlenem?

Sam tlen powinien być przyjmowany nie krócej niż 15 godzin na dobę. Przyjęło się, że wąsy tlenowe powinny być zakładane tak często, jak to jest możliwe. Można, nawet powinno się je stosować także podczas rozmowy i jedzenia. Warunkiem bezpiecznego stosowanie terapii tlenem jest całkowite unikanie otwartego ognia. Nie można palić tytoniu i używać kuchenek gazowych. Na czas przebywania przy ogniu urządzenie powinno być wyłączone.

Osoby poruszające się po domu, ale mające problemy z przestawianiem koncentratora tlenu, mogą bez problemu wydłużyć przewód tlenowy nawet do 12 metrów, co znacząco ułatwi przemieszczanie się.

Czy istnieją alternatywy dla koncentratora tlenu?

Ze względu na fakt, że butle z tlenem są ciężkie i mało wydajne, ponieważ duża butla wystarczy na zaledwie kilka dni, są one mało wygodne w wykorzystaniu. Konieczność regularnych wymian dla wielu osób będzie największą przeszkodą. Alternatywą może być specjalny zbiornik na tlen ciekły, który wystarcza na 1 do 3 tygodni, jednak rozwiązanie to jest ciężko dostępne w Polsce, a jego cena jest poza zasięgiem większości osób. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość napełniania małych, przenośnych butli tlenowych, bez konieczności wymieniania ich w specjalnym punkcie.

Koncentratory tlenu są aktualnie rozwiązaniem najwygodniejszym i przystępnym cenowo, szczególnie biorąc pod uwagę, że nie trzeba ich nawet kupować, ponieważ bez problemu można znaleźć wypożyczalnię sprzętu medycznego, która zapewnia jednocześnie serwis wypożyczanego urządzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo dziękuję za ten poradnik! Teraz już wiem, że zdecyduję się na przenośny koncentrator tlenu! 
Paulina W. 2 miesięcy temu Co można jeść po wybielaniu zębów?
Dzięki za artykuł! Planuję wybielanie zębów i teraz wiem, że biała dieta to klucz. Ale ...
To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 11 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...