Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?
Koncentratory tlenu są urządzeniami umożliwiającymi komfortowe życie dla osób, które cierpią na choroby związane z układem oddechowym. Terapia tlenowa zlecana jest zawsze przez lekarza, który dobiera również odpowiednie stężenie tlenu, które powinno być podawane przez urządzenie. Gdy pacjent posiada już odpowiednie skierowanie i został zakwalifikowany do leczenia tlenem, pozostaje jedynie wybór odpowiedniego urządzenia. Jakie rodzaje koncentratorów są dostępne na rynku i czym się różnią? Który z nich najlepiej wybrać? Poniżej odpowiemy na te pytania.
Jakie rodzaje koncentratorów tlenu są dostępne?
Na rynku znaleźć można różne rodzaje koncentratorów tlenu. Różnią się one funkcjonalnością, a różnica ta wynika bezpośrednio z konstrukcji urządzenia. By lepiej poznać budowę i funkcjonowanie tych urządzeń warto zapoznać się z artykułem „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?”, który umożliwia zagłębienie się w kwestie techniczne ich pracy. Koncentratory tlenu zależnie od ich konstrukcji podzielić można na kategorie:
- Koncentratory stacjonarne,
- Koncentratory przenośne,
- Koncentratory z cieczą,
- Koncentratory o tlenowo-nebulizacyjne,
- Koncentratory o wysokiej przepustowości.
Rodzaj koncentratora powinien być dopasowany do indywidualnych wymagań pacjenta.
Czy warto kupić koncentrator na własność?
Zakup koncentratora tlenu jest sporym wydatkiem. Jest nieopłacalny szczególnie w sytuacji, gdy nie jest planowane wykorzystywanie go przez długi czas. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie urządzenia w profesjonalnej firmie. Jedną z nich jest firma Patronus, zajmująca się wynajmem różnego rodzaju koncentratorów tlenu wraz z ich kompleksową obsługą. Zaletą wypożyczalni jest z pewnością przeniesienie odpowiedzialności za serwisowanie urządzenia właśnie na firmę wypożyczającą. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii pacjent nie pozostaje bez możliwości terapii na czas naprawy, ponieważ firma na ten czas udostępnia urządzenie zastępcze.
Jaki koncentrator wybrać?
Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia zależny jest od tego, w jaki sposób będzie ono wykorzystywane. Do zastosowań stricte domowych, gdy pacjent jest mało mobilny i wymaga stałej terapii tlenowej, najlepszym wyborem będzie koncentrator stacjonarny. Urządzenia przenośne przeznaczone są dla osób, które nie chcą rezygnować z codziennych aktywności, ponieważ zasilane mogą być zarówno z gniazdka, jak i wbudowanej baterii. Rozwiązania nebulizacyjne umożliwiają jednoczesne podawanie tlenu oraz leków, zaś koncentratory z cieczą nawilżają podawany tlen.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Lekarz urolog — co leczy i kiedy umówić się na badanie urologiczne?
-
Jak psychoterapia może wpłynąć na samopoczucie?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Arteterapia dla dorosłych - odnajdź sens dzięki sztuce
-
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu: Oferta sklepu medycznego Patronus-Med
Najnowsze wpisy:
-
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu: Oferta sklepu medycznego Patronus-Med
-
Zalety i wady prywatnej opieki zdrowotnej - porównanie z NFZ
-
Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?
-
Kiedy trzeba zastosować leczenie tlenem?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne