Arteterapia dla dorosłych - odnajdź sens dzięki sztuce

Arteterapia to rodzaj oddziaływania terapeutycznego, które wykorzystuje różne techniki kreatywne i artystyczne w celu wyrażenie i zrozumienia swoich emocji i uczuć. Jest to bardzo dobry sposób na pomoc seniorowi w nauce komunikowania swoich potrzeb oraz rozumieniu ich. Ponadto to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w grupie osób o podobnym wieku i zainteresowaniach, dzięki czemu senior nie ma poczucia wykluczenia społecznego.

terapia sztuką, czyli arteterapia dla dorosłych

 

Czym dokładniej jest arteterapia dla dorosłych?

Pojęcie, jakim jest arteterapia dla dorosłych, powstało w 1942 roku w Anglii a jego pomysłodawcą był Brytyjczyk Adrian Hill. Znaczenie tego słowa, to połączenie słów art. (sztuka) i terapia. Jest to, więc nic innego jak połączenie sztuk psychoterapeutycznych z pewnym procesem twórczym, które ma na celu poprawę zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Sens terapeutyczny ma tu jednak, nie samo dzieło a proces tworzenia i emocje uwalniane w trakcie tworzenia lub odtwarzania.

Terapia sztuką jest skierowana do każdej z grup wiekowych, osób z niepełnosprawnościami umysłowymi oraz chorobami przewlekłymi. Jest to świetny sposób na chwilowe oderwanie się od dręczących myśli, dlatego będzie również idealna dla osób zmagających się z nerwicami, depresją czy lękami.

Rezultaty jakie może przynieść arteterapia

Arteterapia to szczególny rodzaj oddziaływania terapeutycznego, gdzie terapeuta pozostaje niejako z boku całego procesu. Jego zadaniem jest jedynie obserwować i nakierowywać na odpowiednią ścieżkę oraz rozwiewać wątpliwości pacjenta. Terapia przez sztukę może odbywać się w systemie jednoosobowym, jednak dużo częściej spotykane są zajęcia grupowe. Wśród zalet i rezultatów arteterapii można wymienić:

  • pomoc w uwolnieniu i odreagowaniu nagromadzonych emocji,
  • zwiększenie poziomi samoświadomości i akceptacji samego siebie,
  • zmniejszenie poziomu napięcia,
  • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa,
  • pomoc w zrozumieniu motywów własnych czynów oraz zachowań,
  • nauka komunikacji niewerbalnej i werbalnej,
  • uaktywnienie ekspresji i spontaniczności.

Zalety arteterapii

Arteterapia to świetny sposób na uwrażliwienie seniora na jego wewnętrzne potrzeby i nauka, że ich komunikowanie nie jest złe. Wielu dorosłych nie chce lub boi się okazywać swoje emocje w obawie przed niezrozumieniem i wstydem. Dzięki terapii sztuką mogą otworzyć się na świat i poprzez sztukę pokazać co tak naprawdę czują. Dodatkowo arteterapia pozwala oderwać się, chociaż na chwilę, od problemów dnia codziennego, które skutecznie potrafią zablokować radość z życia. Jest to również sposób na miłe spędzenie wolnego czasu z innymi, szczególnie przydatne dla osób mieszkających samotnie i odczuwających brak codziennego kontaktu z innymi. Na koniec warto również dodać, że już sam kontakt ze sztuką potraf niezwykle korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, uspokoić nasze nerwy i dać nam odrobinę relaksu.