Skip to main content

Tlenoterapia - nadzieja na życie

Dodaj komentarz

Tlenoterapia to aktualnie jeden z najczęściej stosowanych zabiegów ratujących życie. Regularne podawanie tlenu chorym, pozwala na prawidłowe utlenowanie tkanek oraz podtrzymanie procesów metabolicznych zachodzących w każdym fragmencie żywego organizmu.

Koncentratory tlenu

Życiodajny tlen zazwyczaj podawany jest z stacjonarnego koncentratora tlenu, jednak dzięki rozwojowi medycyny paliatywnej możliwe jest korzystanie z jego przenośnej wersji. Przenośne koncentratory tlenu to urządzenia, które pozwalają na podanie tlenu pacjentowi o każdej porze dnia i nocy. Poręczność oraz niewielka ilość kilogramów to ich główne zalety. Koncentratory te używane mogą być zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt możliwości wykorzystania ich na otwartej przestrzeni. Zawarty w koncentratorze tlen podawany może być praktycznie wszędzie (oprócz warunków, w których występuje możliwość łatwego zapalenia lub wybuchu).

Niedobór tlenu i jego negatywne skutki

Niedotlenienie tkanek to stan chorobowy, który powoduje wiele nieodwracalnych zmian w organizmie ludzkim. Niedostarczanie tlenu hamuje procesy metaboliczne, a także jest powodem śmierci wielu komórek. Jako pierwszy na niedotlenienie odpowiada mózg. Tkanka mózgowa obumiera już w przypadku 4-5 minutowej przerwy w dostawie tlenu. W związku z tym bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej saturacji krwi u każdego chorego. Przenośne koncentratory tlenu to jednak nie tylko możliwość utrzymania prawidłowej saturacji, to także możliwość swobodniejszego życia dla osób, które wcześniej zmuszone były prowadzić tlenoterapię w warunkach szpitalnych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.