Przejdź do głównej treści

Syndrom Lyella - objawy, przyczyny, leczenie

Zespół toksycznej nekrolizy naskórka jest schorzeniem, którego przebieg powoduje powstawanie pęcherzy na skórze. Jest także nazywany zespołem Lyella albo TEN. Choroba ta prowadzi do zmian rumieniowych przy jednoczesnym oddzieleniu naskórka. To zaburzenie jest dwupostaciowe ze względu na czynniki, jakie mogą je spowodować. Pierwszą odmianę mogą wywołać niektóre leki i ten wariant występuje najczęściej u dorosłych. Drugi typ choroby występujący tylko u dzieci, wywołują gronkowce w przebiegu infekcji bakteryjnej.

syndrom lyellaPrzyczyny zespołu Lyella

Stosowanie niektórych leków lub środków farmaceutycznych zawierających inne substancje, to udowodniona przyczyna wystąpienia zespołu TEN. Istnieje podejrzenie, że toksyczna nekroliza naskórka jest następstwem wystąpienia odczynu alergicznego. Rozwój choroby następuje w trakcie trwania infekcji, najczęściej górnych dróg oddechowych. Ustalono, że leki, które mogą się przyczynić do wystąpienia tego zespołu, to:

  • penicylina i antybiotyki z grupy sulfonamidów, fluorochinolonów, cefalosporyn,
  • niektóre leki przeciwdrgawkowe,
  • allopurinol,
  • większość leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.
  • Rozpoznanie objawów zespołu Lyella
  • Objawy kliniczne, takie jak obecność rozległych pęcherzy z oddzielającym się naskórkiem są pierwszym sygnałem, aby podejrzewać, że jest to zespół toksycznej nekrolizy naskórka.
  • Towarzyszące temu złe samopoczucie i wysoka gorączka z nagłym pojawieniem się wszystkich symptomów, powinny skłaniać ku takiemu rozpoznaniu.

Jak wygląda przebieg leczenia zespołu Lyella?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, z jakich przyczyn zaistniał zespół TEN. Przebieg leczenia w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia symptomów i stanu chorego. Badanie mikroskopowe pozwala sprecyzować, z jakim typem choroby będzie trzeba podjąć walkę. Odmianę alergiczną zwalcza się wysokimi dawkami sterydów, natomiast w przypadku bakteryjnej działa tylko antybiotykoterapia.

Samopomoc w domu-co można zrobić?

W przypadku wystąpienia dolegliwości u dzieci nie należy lekceważyć objawów wskazujących na zapalenie ucha. Należy w takim przypadku niezwłocznie udać się do lekarza. Ogólne postępowanie jest takie samo jak w przypadku oparzeń drugiego stopnia. Należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu i należycie opatrzyć ranę czystą gazą.

Kiedy należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza?

Na wizytę lekarską trzeba się zgłosić, jak tylko zauważymy niepokojące zmiany skórne i pęcherze na skórze. Takie objawy mogą być przyczyną innych chorób, ale w przypadku rozpoznania zespołu Lyella czas odgrywa bardzo dużą rolę. W niektórych przypadkach, gdzie choroba postępuje bardzo gwałtownie, niezbędna jest hospitalizacja. W przypadku kiedy umiejscowienie pęcherzy znajduje się na spojówkach oka, może wystąpić prawdopodobieństwo utraty wzroku. Z tego powodu nie należy bagatelizować żadnych symptomów, mogących świadczyć o poważnej chorobie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo dziękuję za ten poradnik! Teraz już wiem, że zdecyduję się na przenośny koncentrator tlenu! 
Paulina W. 4 miesięcy temu Co można jeść po wybielaniu zębów?
Dzięki za artykuł! Planuję wybielanie zębów i teraz wiem, że biała dieta to klucz. Ale ...
To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 1 lat temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...