Skip to main content

Senior w domu opieki — jak przygotować bliską osobę na przeprowadzkę?

Przeprowadzka do domu seniora to niezwykle trudne wyzwanie zarówno dla seniora, jak i dla jego bliskich. Wiąże się ona z licznymi zmianami, do których przystosować będą się musieli wszyscy w otoczeniu osoby, która zmienia miejsce zamieszkania. Życie w domu seniora może odbiegać od czasu spędzanego w domu, głównie z powodu braku bliskich. Jednakże w takich miejscach pracownicy szczególnie zwracają uwagę na panującą tam atmosferę, która ma sprawić, że seniorzy będą czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Prywatny dom opieki Kraków | Holi-Care

Kiedy zdecydować się na przeprowadzkę seniora do domu opieki?

Podjęcie decyzji o przeprowadzce nie jest proste dla bliskich seniora. Wiele osób może odczuwać wyrzuty sumienia, związane z oddaniem bliskiego w inne, nieznajome ręce. Jednakże seniorzy potrzebują specjalnej opieki, a opiekunowie w domach opieki potrafią zająć się taką osobą naprawdę dobrze, często lepiej niż bliscy takiej osoby, co jest spowodowane nie tylko ich wykształceniem, ale i doświadczeniem. Mimo wątpliwości warto zatem zastanowić się nad przeprowadzką do domu opieki zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzina nie jest w stanie odpowiednio zająć się seniorem.

Jak przygotować seniora do przeprowadzki?

Przede wszystkim należy skompletować i potwierdzić niezbędną dokumentację medyczną, co pozwoli opiekunom zadbać o zdrowie naszego bliskiego. Kolejnym krokiem jest spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, co warto zrobić przy seniorze, aby nie miał problemu ze znalezieniem określonego przedmiotu. Przed przeprowadzką warto także zabrać seniora do wybranego domu opieki, aby mógł zapoznać się z nowym otoczeniem, pracownikami, czy też rówieśnikami. Taka czynność sprawi, iż podczas przeprowadzki senior nie będzie stresować się nowym otoczeniem.

Czego oczekuje senior?

W sytuacji, kiedy to w naszej głowie pojawia się pomysł z przeprowadzką seniora do domu opieki, bardzo ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie zapytać o zdanie samego seniora. Warto poznać jego oczekiwania i potrzeby, które mogą odbiegać od naszych wyobrażeń. Większość osób starszych będzie oczekiwać możliwości rozwijania swoich pasji, co wbrew naszemu myśleniu wcale nie jest niemożliwe. Powinniśmy zapoznać się z wieloma ofertami, aby znaleźć idealne miejsce, w którym bliski będzie miał zapewnione nie tylko to, co niezbędne, ale także to, co pozwoli mu się rozwijać.

Jak zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne seniora?

Zdrowie psychiczne

W ostatnich latach coraz to więcej osób decyduje się na oddanie bliskich do domu opieki, co często jest spowodowane niedogodnościami związanymi z miejscem zamieszkania. Wiele osób wyprowadza się w nowe otoczenia, zostawiając seniora samego. Taka osoba może borykać się z uczuciem izolacji i samotności, co negatywnie wpływa na jej zdrowie. Domy opieki oferują nie tylko niezbędne wsparcie psychiczne, ale i możliwość spędzania czasu z rówieśnikami, co jest szczególnie istotne u osób w podeszłym wieku. W większości domów opieki możliwy jest także kontakt z psychologiem, który może pomóc seniorowi dostosować się do nowej sytuacji.

Oddanie bliskiego do domu opieki zazwyczaj nie jest łatwe, dlatego nie należy zapominać o tym, że zawsze możemy zasięgnąć wsparcia specjalisty. Niewykluczone, że rozmowa z psychologiem pomoże podjąć decyzję nie tylko nam, ale i seniorowi. Warto zadbać o to, żeby nasz bliski zarówno podczas przeprowadzki, jak i mieszkania w domu opieki miał to, co jest mu niezbędne, w tym regularny kontakt z rodziną.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 6 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...
W naszym przypadku konieczny był pobyt krótkoterminowy w domu seniora. Od kilku lat sprawujemy domową ...
Bardzo opłacalna możliwość. Uraz mija, a przecież sprzęt medyczny potem leży. Lepiej, żeby kolejny raz ...