Problemy natury psychicznej
Życie w dwudziestym pierwszym wieku nie jest łatwe. Wielu z nas żyje bardzo szybko, nie ma czasu na nic, dodatkowo ciągle jesteśmy pod presją, a więc stresujemy się. To wszystko nie wpływa dobrze ani na nasze zdrowie fizyczne, ani psychiczne. Trudno jest się więc dziwić, że depresja jest jedną z najszybciej rozpowszechniających się wśród ludzi chorób. Mnóstwo osób nie bierze jej jednak na poważnie, bagatelizuje ją wręcz, uważając, że tak naprawdę depresja nie istnieje, że jest jedynie wymówką słabych ludzi. Nic bardziej mylnego. Depresja i inne choroby psychiczne mogą dopaść niemal każdego, w dowolnym momencie.
Wizyta w gabinecie psychologicznym
Gdy tylko czujemy, że coś może być nie tak, od razu powinniśmy zgłosić się po pomoc psychologiczną. Wielu specjalistów, a między innymi Psycholog Beata Załucka-Gosk, podczas terapii potrafi "zajrzeć wgłąb duszy" i pomóc nam w rozwiązaniu naszych problemów. Należy pamiętać, że gdy zauważymy u siebie niepokojące oznaki, nie wolno ich bagatelizować! Szukanie porad w internecie, na własną rękę, wpisywanie fraz, takich jak "bóle somatyczne oznaką choroby psychicznej?", czy zadawanie pytań na forum dla osób nieobeznanych z tematem, nigdy nie jest dobrym pomysłem! Diagnoza postawiona przez nas samych, lub przez innych domorosłych lekarzy, może być naprawdę szalenie daleka od tej prawdziwej, dlatego jedyną osobą, której powinniśmy zaufać, kiedy chodzi o nasze zdrowie psychiczne, jest psycholog lub psychiatra. Tylko wykwalifikowani specjaliści są bowiem w stanie pomóc nam wyjść z psychicznego dołka.
Depresja
Choć naprawdę niewielu zdaje sobie z tego sprawę, różnego rodzaju zaburzenia psychiczne są częstsze, niż mogłoby się wydawać. Jedne bywają łagodniejsze, inne wymagają długotrwałego leczenia, ale na każdy ich niemal typ jesteśmy wszyscy narażeni tak samo. Najwięcej mówi się o depresji, ponieważ to ona zbiera coraz większe żniwo - niestety, także śmiertelne, bowiem nieleczona depresja może prowadzić nawet do śmierci.
Zaburzenia psychiczne
Co prawda, mało kto lubi mówić o swoich problemach (przynajmniej tych, które siedzą głęboko w naszej głowie i nie pozwalają nam na normalne funkcjonowanie), a choroby psychiczne to temat niemal tabu. Ciężko jest przełamać wstyd, otworzyć się przed drugim człowiekiem i opowiedzieć o tym, co nas dręczy i nie daje spokoju. Jeśli jednak objawy się nasilają, a my nie możemy jeść, spać, z trudem przychodzą nam nawet proste, codzienne czynności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagamy się właśnie z depresją. Jeśli przy tym utrzymuje się w nas długotrwały smutek, pesymizm lub nawet myśli samobójcze - wówczas konieczna jest pomoc psychologiczna. Tylko specjalista będzie w stanie pomóc nam pokonać ten letarg, przezwyciężyć negatywne myśli, nierzadko przy pomocy konkretnych, silnych leków. Wsparcie bliskich osób, ich obecność i zrozumienie to również kluczowe elementy, które pomagają w powrocie do normalności.
Pomoc psychologiczna
Jeśli natomiast zauważymy problemy nie u siebie, ale u bliskiej nam osoby, warto w sposób delikatny zasugerować jej udanie się do psychologa. Choć początkowo może być trudno przekonać osobę zmagającą się z problemami psychicznymi co do tego, że jest jej potrzebna pilna pomoc, jest to konieczne działanie. Warto również zapewnić o swoim wsparciu, oraz o tym, że będziemy przy niej w ciężkim czasie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Lekarz urolog — co leczy i kiedy umówić się na badanie urologiczne?
-
Jak psychoterapia może wpłynąć na samopoczucie?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Problem przerośniętych i rozciągniętych płatków uszu — kiedy zdecydować się na zabieg?
-
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu - oferta sklepu medycznego Patronus-med
Najnowsze wpisy:
-
Zalety i wady prywatnej opieki zdrowotnej - porównanie z NFZ
-
Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?
-
Kiedy trzeba zastosować leczenie tlenem?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Top 10 psychoterapeutów na Mokotowie i w Śródmieściu w Warszawie