Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta uszu

Uszy to część ciała, na którą niespecjalnie zwracamy uwagę. Inaczej jest jednak jeżeli ta część ciała zaczyna się rzucać w oczy powodu jakiś charakterystycznych cech. Odstające lub niesymetryczne uszy często mogą być w centrum uwagi innych osób, co stanowi źródło wielu kompleksów. Osoba posiadające odstające uszy może odnosić wrażenie, że jest ciągle obserwowana, a inni ludzie się po prostu śmieją z jej uszu. Powoduje to utratę pewności siebie oraz stres, który negatywnie odbija się na psychice człowieka. Na szczęście medycyna estetyczna może pomóc naprawić ten problem.

Jakie defekty uszu można skorygować?

Korekta uszu za pomocą operacji plastycznej znacząco może wpłynąć na wygląd i odbiór człowieka. Niewielka operacja korygująca wygląd uszu może nie tylko poprawić nasz wygląd zewnętrzny, ale również może wpłynąć pozytywnie na naszą psychikę. Poprawi ona naszą pewność siebie i pozbawi nas kompleksów. Najczęściej spotykaną i korygowaną wadą ucha jest nadmierne wystawanie małżowin usznych. Duży kąt między głową a uszami nie wygląda dobrze i jest powodem wielu problemów psychicznych. Problem ten jest szczególne trudny do przeżycia dla kobiet. Zabieg korekty uszu jest stosunkowo prosty. Polega na wykonaniu małego nacięcia za uchem i zmienianiu stopnia odchylenia ucha od głowy. Proces ten jest szybki i nie wymaga dużej ilości przygotowań.

Wrodzone i nabyte wady uszu

Zgodnie z informacjami, zawartymi w artykule https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html/ na stronie Derm-Estetyka Gabinet Medycyny Estetycznej, wystające małżowiny uszne nie są jedynym problemem, który można skorygować przy pomocy tego typu operacji. Do defektów, które można zoperować należy także antotia i mikrotia. Są to genetyczne wady obejmujące całkowity brak uszu lub brak deformacji niektórych struktur ucha wewnętrznego. Wady te można zoperować poprzez wszczepienie implantu lub stworzenie implantu tworzącego kość z innej części ciała.

Operować można także takie wady uszu jak: guziki Darwina, uch satyra, zapadnięcie się małżowiny usznej oraz uszy zapaśnika. Każda z tych deformacji charakteryzuje się innymi przyczynami i skutkami. Dlatego trzeba przed zabiegiem udać się do specjalisty na konsultację, aby wybrał odpowiednią metodę korekty uszu.

Jak wygląda zabieg korekty uszu?

Zabiegi korekty uszu nie są z reguły skomplikowane. Otoplastyka polega na wykonaniu małego cięcia za uchem. W późniejszym etapie modeluje się ucho. Może się to wiązać ze zmianą jego położenia, wielkości, kąta wyjścia z głowy lub rekonstrukcją częściową, lub całkowitą. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest trudna, dlatego pacjenci nie wymagają hospitalizacji. Przed wykonaniem zabiegu korekty uszu trzeba odbyć konsultację i badania lekarskie, w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań.

Korekta uszu u dzieci

Wady związane z wyglądem uszu są często wrodzone. Dlatego ten problem jest właśnie widoczny już u noworodków. Może to być także spowodowane złym ułożeniem dziecka w łonie matki. Trzeba jednak pamiętać, że małżowina uszna u dziecka rozwija się do 6 roku życia. Oznacza to, że do tego czasu nie wykonuje się zabiegów korygujących. Dzieciom z odstającymi uszami nie pomoże noszenie opasek ani czapek. Jedynym sposobem na zredukowanie tego problemu jest poddanie dziecka zabiegowi korekty uszu. Warto jednak poczekać z tym do momentu, aż dziecko wjedzie w wiek nastoletni.