Naprawa relacji z partnerem

Każdy związek może przechodzić trudności. Niezależnie od tego czy staż związku wynosi rok, czy też dziesięć lat, prędzej czy później wszyscy doświadczą kryzysu. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie czy warto pójść na terapię par. Musimy pamiętać o tym, że dla większości osób mówienie o swoich problemach publicznie jest dość krępującą sytuacją, i wizyta u psychologa może sprawiać dyskomfort.

Toksyczne realcje

W przypadku toksycznych związków nie warto ich kontynuować, a wręcz lepiej je zakończyć. Są jednak sytuacje kiedy warto walczyć o związek. Terapia par prowadzona min. przez ośrodek terapeutyczny Pomoc w labiryncie to możliwość skonfrontowania swoich oczekiwań wraz z oczekiwaniami partnera lub partnerki. Jak wskazuje Psycholog Beata Załucka-Gosk im wcześniej pozowlimy sobie pomóc tym szybciej uda nam się uwolnić od złych emocji. Być może nie do końca wiemy czego oczekuje od nas druga strona i właśnie to jest głównym problemem w komunikacji. Rozmowa dwóch stron w ośrodku terapeutycznym w obecności doświdczonego terapeuty może dać nieoczekiwane rezultaty.

Pomoc psychologa

W większości przypadków kilka wizyt w gabinecie pozwala naprawić relacje pomiędzy partnerami. Paradoksalnie pomaga wzajemne słuchanie się i zadawanie sobie pytań w obecności terapeuty, który kontroluje rozmowę. Może okazać się, że źródłem kłótni w związku nie jest brak pomocy przy sprzątaniu lub odmienne priorytety, lecz problemy wynikające z dzieciństwa. Każdy z partnerów muszę mieć inny pogląd na swoją rolę w związku oraz wychowanie dzieci. Ostatecznie każdy z nas wychowuje się w innych rodzinach, gdzie podział ról jest odmienny. Dopiero szczera rozmowa pozwala na odkrycie odmienności, które z czasem będzie można zrozumieć, a nawet zaakceptować.

Kiedy zdecydować się na terapię małżeńską?

Dopiero wtedy kiedy wyczerpują się pomysły na rozmowę bez konieczności wtajemniczenia w nią osób ze świata zewnętrznego. Warto próbować rozmawiać na własną rękę i naprawiać relację zanim nieporozumienia całkowicie ją zniszczą. Czasami warto wrócić do początku znajomości i zrobić coś czego już dawno nie robiliśmy, na przykład pójść na randkę do restauracji. Intymna atmosfera oraz brak świadków pozwolą na szczerą rozmowę, a jak wiemy to od komunikacji zależy na jakim etapie związku będziemy. Jeżeli jednak atmosfera związku będzie się pogarszać warto popytać znajomych od dobrego terapeutę.

Poradnie psychologiczne

Obecnie na rynku jest bardzo dużo klinik oferujących tego typu usługi. poradnie psychologiczne oferują pomoc optymalnie dostosowując się do potrzeb swoich klientów. w placówkach pracują osoby wykształcone i mające doświadczenie w rozwiązywaniu różnych konfliktów pomiędzy partnerami, a także zachowujące dyskrecję. Daje to poczucie bezpieczeństwa wszystkim pacjentom, którzy zdecydują się na terapię małżeńską. Oczywiście nie każdy terapeuta będzie odpowiadać naszym potrzebom, dlatego nie można zniechęcać się po kilku nieudanych sesjach. Zawsze można skorzystać z usług innego.