Na jaki koncentrator tlenu się zdecydować?
Tlenoterapia przy wykorzystaniu koncentratorów tlenu może znacząco poprawić komfort życia osobom, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Koncentratory tlenu stosowane są jednak przy dłuższych terapiach, ponieważ do krótkotrwałej tlenoterapii wystarczają butle z tlenem. Dzięki domowemu koncentratorowi tlenu pacjent może korzystać z tlenoterapii w domowym zaciszu praktycznie przez cały czas. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki koncentrator tlenu najlepiej wybrać.
Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu jest urządzeniem, którego zadaniem jest pobieranie powietrza i oczyszczenie go przy pomocy specjalnej aparatury. W ten sposób filtrowane powietrze jest oczyszczane z azotu i innych gazów, a ponadto koncentrator zbiera tlen, oczyszcza go i nawilża. W ten sposób otrzymujemy dzięki koncentratorowi praktycznie czysty tlen, który można podawać do dróg oddechowych pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysokie stężenie tlenu ma działanie toksyczne, dlatego kupując domowy koncentrator tlenu, trzeba wiedzieć jak go używać, by nie wyrządzić krzywdy pacjentowi.
Domowy koncentrator tlenu — jaki wybrać?
Rynek pełen jest różnych koncentratorów tlenu, które różnią się od siebie ceną, a także parametrami. Dzięki temu osoba kupująca może dobrać koncentrator zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi i wymaganiami odnośnie leczenie pacjenta. Interesujący ranking koncentratorów zawiera strona koncentratortlenu-ranking.pl znajdziemy tam również porady odnośnie wyboru właściwego sprzętu. Przenośny koncentrator tlenu można kupić już za kwotę poniżej 1000 złotych, jednak trzeba pamiętać, że na swojej baterii zapewni on skuteczną tlenoterapię jedynie przez kilka godzin.
Stacjonarne koncentratory tlenu mogą działać nieustannie przez cały dzień. Oprócz tego charakteryzują się one lepszymi parametrami. Niektóre z nich mogą zapewnić nawet tlen, który będzie oczyszczony w 93 procentach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stacjonarne koncentratory tlenu są stworzone z myślą o znacznie bardziej wymagających użytkownikach. Szczególnie dla takich klientów polecany jest koncentrator tleny Sysmed M50, który może działać w trybie ciągłym i oferuje przepływ tlenu w granicach od 0,5 do 5 litrów na minutę. Dodatkowo sprzęt ten jest łatwy w konserwacji. Produkt ten sprawdzi się równie w wyspecjalizowanych palcówkach medycznych, ale również w domach prywatnych.
Jaki koncentrator wybrać — stacjonarny czy przenośny?
Na rynku jak już wcześniej wspomnieliśmy mamy dostępne dwa rodzaje aparatów tlenowych. Zarówno domowe, jak i przenośne urządzania mają swoje zalety i wady. Stacjonarne koncentratory tlenu mogą działać nieprzerwanie i mają większą wydajność, a co za tym idzie, tlenoterapia przy ich wykorzystaniu staje się skuteczniejsza. Przenośne aparaty tlenowe są bardzo przydatne w sytuacjach gdy pacjent chce się gdzieś przemieścić, jednak lepiej jest traktować ten typ urządzań jako coś dodatkowego. Stacjonarne koncentratory są znacznie większe, a co za tym idzie, są cięższe i zajmują sporo miejsca. Przenośny koncentrator tlenu jest znacznie lżejszy, dzięki czemu pacjent może się swobodnie przemieszczać. Wszystko więc tak zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Lekarz urolog — co leczy i kiedy umówić się na badanie urologiczne?
-
Jak psychoterapia może wpłynąć na samopoczucie?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Problem przerośniętych i rozciągniętych płatków uszu — kiedy zdecydować się na zabieg?
-
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu - oferta sklepu medycznego Patronus-med
Najnowsze wpisy:
-
Zalety i wady prywatnej opieki zdrowotnej - porównanie z NFZ
-
Jakie są rodzaje koncentratorów tlenu?
-
Kiedy trzeba zastosować leczenie tlenem?
-
Odstające uszy i inne problemy estetyczne
-
Top 10 psychoterapeutów na Mokotowie i w Śródmieściu w Warszawie