Skip to main content

Jak zostać w domu i nie zwariować? Recepta na problemy rodzinne w czasach pandemii

Dodaj komentarz

W dobie pandemii coraz więcej osób popada w stan depresyjny. Ograniczenie wolności oraz wszechobecny strach wpływają na ludzką psychikę. Człowiek traci chęci do działania i odczuwa spadki nastroju, co często odbija się negatywnie na najbliższej rodzinie. Prowadzi to do częstych nieporozumień, kłótni, rozwodów, a w najgorszym wypadku samobójstw. Warto więc skorzystać z pomocy psychologa, gdyż może to zapobiec wielu nieszczęściom.

Terapia rodzinna u psycholog Beaty Gołębiowskiej w Bydgoszczy

Czym jest terapia rodzinna?

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie terapii rodzinnej. Mimo, że jest to stosunkowo nowa forma terapii, w gabinetach w większości miast, szczególnie tych większych, tak jak Psychoterapeuta, Psycholog w Bydgoszczy, można skorzystać z oferty tej specyficznej metody. Polega ona na spotkaniach, podczas których rodzina wspólnie opowiada o swoich problemach i próbuje wzajemnie dojść do porozumienia. Jest to specyficzny rodzaj terapii, gdyż na spotkaniu nie znajduje się jedna osoba, a całe grono rodzinne. Psychoterapeuta wysłuchuje każdą osobę i prowadzi rozmowę tak, aby opracować wspólne rozwiązanie problemu. Pełni on rolę swego rodzaju przyjaciela, czy też mediatora. Jako osoba z zewnątrz, ma obiektywne spojrzenie na nasze kłopoty, które w rzeczywistości mogą okazać się błahostkami. Psycholog nie szuka winnych konfliktu, nie wydaje osądu i pozostaje neutralny. Stara się wypracować takie rozwiązanie, aby wszyscy członkowie rodziny byli usatysfakcjonowani. Każdą osobę z rodziny traktuje jednakowo. Na przykład, gdy uczestnikami terapii są rodzice z dziećmi, psycholog nie faworyzuje dorosłych, lecz uznaje wszystkich za równych.

Jakie są efekty terapii rodzinnej?

Terapia rodzinna w znacznym stopniu pomaga rozwiązać zaistniałe konflikty oraz odbudować więzi. Pomoc psychologa sprawia, że ''porządkujemy'' swoją głowę. Zdobywamy umiejętność zdrowego myślenia oraz panowania nad własnymi emocjami. Skutki terapii odczuwamy jeszcze długo po jej zakończeniu. Mianowicie, pomoc psychoterapeuty pokazuje nam jak mamy ze sobą rozmawiać. Uczymy się również słuchać innych. Dzięki nabyciu tych umiejętności, konflikty rodzinne znacząco maleją, a my stajemy się weselsi i bardziej zrelaksowani.

Szczęśliwa rodzina po terapii rodzinnej u psycholog Beaty Gołębiowskiej

Komfort psychiczny

Nasz komfort życia zwiększa się wraz z komfortem psychicznym. Dzieje się tak dlatego, że na nasze zdrowie psychiczne wpływają m.in. relacje społeczne. Każdy człowiek ma potrzebę akceptacji i przynależności. Potrzeby te są tak samo ważne na każdym etapie życia. Potrzeba akceptacji wiąże się z doznawaniem szacunku od innych ludzi. Potrzeba przynależności to głównie potrzeba miłości, przyjaźni, zrozumienia i należenia do danej grupy. Potrzeby te szczególnie wypełnia rodzina, dlatego tak ważne jest, aby funkcjonowała prawidłowo i dawała nam należyte oparcie. Dlatego gdy tylko czujemy, że nasze relacje rodzinne zmierzają w nieodpowiednim kierunku, warto znaleźć kontakt do psycholog https://www.beata-golebiowska.pl/contact.html - pamiętajmy, że odpowiednie relacje rodzinne, pełne szacunku i zrozumienia, to klucz do dobrej kondycji psychicznej.

Terapia poza gabinetem

Mimo wszystko, nie wystarczy jedynie odbycie terapii rodzinnej. Trzeba również pielęgnować relacje z najbliższymi, aby nie dopuścić do kolejnego kryzysu. W tym celu ważne jest wspólne spędzanie czasu oraz częste rozmowy polegające nie tylko na mówieniu, ale przede wszystkim na słuchaniu. Pozytywny wpływ na więzi rodzinne będzie miała również rekreacja, czyli wspólne spacery, wycieczki, przejażdżki i inne sposoby na spędzenie razem wolnego czasu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.