Skip to main content

Jak powstaje stulejka?

Dodaj komentarz

Stulejka to schorzenie nabyte lub wrodzone polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia ściąganie napletka we wzwodzie, a nawet spoczynku penisa.

Rodzaje stulejki

Rodzaje stulejki

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:

- całkowita, która miejsce ma wtedy, gdy nie ma możliwości odsłonięcia żołędzi

- częściowa, występuje wtedy, kiedy możliwe jest częściowe odsłonięcie żołędzi, możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi w stanie bez erekcji, oraz możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi, również w stanie erekcji, ale z zaciskaniem się napletka w tym stanie w rowku za żołędnym.

Schorzenie stulejki może występować u małych dzieci jak i wśród dojrzałych mężczyzn. W cele uzyskania dokładniejszch infromacji na temat stulejki warto odwiedzić potral medyczny www.stulejka.info.pl, oferujący porady w kwestii tego jak rozpoznać objawy stulejki, zmagać się z jej skutkami i leczeniem. Należy jednak pamiętać, że u chłopców do trzeciego roku życia napletek jest ściśle połączony z żołędzią prącia i nie ma wtedy możliwości przesunięcia go ku dołowi. Jeśli po ukończeniu 3 lat nadal nie będzie można przesunąć napletka, należy udać się do lekarza. Stulejka u dorosłych mężczyzn wygląda już nieco inaczej. Jest to schorzenie nabyte. 

Powody pojawienia się stulejki

Możemy wyróżnić kilka powodów dlaczego miejsce ma taka sytuacja. Pierwszym z nim jest nieodpowiednia higiena. Jeśli mężczyzna nieodpowiednio dba o swojego penisa, a co za tym idzie nie czyści go dobrze to powoduje wielokrotne stany zapalne prącia, które doprowadzają do stulejki. Kolejnym powodem powstawania schorzenia są częste urazy okolic napletka, co powoduje, że podczas gojenia ran zwęża się ujście napletka i znów powstaje stulejka. Może to trochę zdziwić, ale kolejnym czynnikiem jest cukrzyca. Przy tej chorobie często pojawiają się zakażenia dróg moczowych, w okolicy napletka gromadzą się wtedy bakterie, które doprowadzają do nawracających infekcji napletka, a to z kolei do stulejki. Stulejka u dorosłych mężczyzn często sprowadza na nich dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Stulejka powoduje ból, który z rozwijającym się schorzeniem staje się większy i bardziej nieznośny. 

Sposoby leczenia stulejki

Leczenie stulejki

Przy stulejce możliwe jest też rozwinięcie się załupka. Może on doprowadzić do zaburzeń przepływu krwi wokół prącia, co może doprowadzić nawet do martwicy tkanek penisa. Dlatego jeśli jakikolwiek mężczyzna zauważy u siebie właśnie taki problem, powinien natychmiast pozbyć się wstydu i udać się do specjalisty. U dzieci stosuje się leczenie stulejki za pomocą maści, co najczęściej rozwiązuje problem. Natomiast u dorosłych wygląda to bardziej poważnie, ponieważ dochodzi do obrzezania czyli usunięcia części lub całości napletka.  Można też przeprowadzić plastykę napletka czyli wykonanie kilku nacięć w jego obrębie dzięki czemu się go poszerza. Jednak ta metoda nie zawsze jest skuteczna i wtedy należy jednak przeprowadzić obrzezanie. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.