Flebologia - czyli lekarze od leczenia i usuwania żylaków

Wiele czynników w dzisiejszym świecie ma wpływ na choroby układu krążenia. Żylaki powstają u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, stosują używki, palą papierosy, sięgają po niezdrową dietę i zapominają o codziennym ruchu. Kiedy zauważymy te problemy, warto jak najszybciej skorzystać z wizyty u flebologa. Jest to specjalizacja lekarska, jaka zajmuje się leczeniem pajączków, zapalenia żył, żylaków i profilaktyką chorób naczyń. Czym zajmuje się lekarz od żylaków? Co warto wiedzieć? Kiedy trzeba udać się na konsultację flebologiczną? Jak zadbać o zniwelowanie ryzyka powstawania żylaków?

flebologia

Flebologia - dziedzina medycyny

Najprościej rzecz ujmując, flebologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób układu żylnego i żył. Lekarz jest potocznie nazywany lekarzem od żylaków. Jednakże specjaliści nie wykonują jedynie operacyjnego, czy też laserowego usuwania żylaków. Ich zakres działania jest znacznie szerszy. Obszarem zainteresowań flebologii jest badanie funkcjonowania i szybkie wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, jakie dotyczą układu żylnego. Specjaliści oferują pomoc na każdym etapie walki z żylakami.

Kiedy odwiedzić flebologa?

Wizyta u flebologa jest konieczna wtedy, gdy zauważymy pierwsze objawy pojawiających się żylaków na ciele. Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie żylaków, co może wiązać się z:

  • obciążeniami rodzinnymi,
  • wiekiem,
  • nadwagą i otyłością,
  • niezdrowym trybem życia,
  • ciążą,
  • przepukliną,
  • przebyciem zakrzepicy żył głębokich,
  • płaskostopiem,
  • paleniem papierosów itp.

Z pewnością te czynniki nie muszą koniecznie prowadzić do powstania problemu. Jeżeli występujemy w grupie ryzyka, warto cały czas obserwować swoje ciało. Zazwyczaj konsultacja flebologiczna będzie konieczna, gdy występują obrzęki, bóle i ociężałość nóg. Widoczne są też sieci żyłek na nogach, co jest pierwszą oznaką problemów. Istnieje wiele metod leczenia żylaków. Najpopularniejsze jest laserowe usuwanie lub nieoperacyjne, za pomocą skleroterapii. Jeżeli poszukujemy dobrego specjalisty z tej dziedziny, warto odwiedzić stronę www.flebologkrakow.pl/ na której znajdziemy bogatą ofertę lekarza Bartłomieja Juzy. 

Inne wskazania do wizyty u specjalisty

Co ciekawe, flebologia nie tylko wiąże się z usuwaniem i leczeniem żylaków. Lekarze z tej specjalności pomagają osobom, która mają problemy z krążeniem. Jeśli zauważymy u siebie obrzęki, pojawiające się siniaki, pajączki i żyłki, opuchliznę, skurcze łydek, świąd i bóle w okolicy żył, to znak, że potrzebna jest pomoc fachowca. Flebolog jest specjalistą do konsultacji w razie problemów z hemoroidami.

Jak znaleźć najlepszego specjalistę? Przede wszystkim warto postawić na doświadczoną osobę, która oferuje pomoc w wielu sytuacjach. Wizyta przebiega sprawnie i kompleksowo, a pacjent nie musi się jej obawiać. Żylaki są problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Z pomocą przychodzi wiele rozwiązań, które opierają się na zbiegach, laserowym usuwaniu żylaków, czy też działaniach nieoperacyjnych. Każdy pacjent w gabinecie lekarskim uzyska potrzebne wsparcie i drogę leczenia.