Czym jest liposukcja i kiedy warto się na nią zdecydować?

Liposukcja kojarzy się z szybkim sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Któż nie marzy o pięknym, smukłym ciele? Liposukcja pozwala na usunięcie tłuszczu z różnych części ciała. Kobiety najczęściej decydują się na redukcję tłuszczu z brzucha, ud, pośladków, czy ramion. Choć ta metoda redukcji tkanki tłuszczowej staje się coraz bardziej powszechna i popularna, przed podjęciem decyzji o zabiegu, warto poznać zalecenia i przeciwwskazania do liposukcji.

O liposukcji ultradźwiękowej

Liposukcja do niedawna odbywała się na operacyjnym stole pod narkozą. Rozwój technologii w medycynie estetycznej pozwolił na odkrycie mniej inwazyjnych sposobów redukcji tłuszczu. Jest nim między innymi liposukcja ultradźwiękowa. Dobór metody zależy od wielu czynników, które są bardzo zróżnicowane. Dlatego też niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Pod wskazanym adresem - genesisclinic.com.pl/zabiegi/korekty-ciala/liposukcja-i-liporzezbienie, dowiesz się więcej na temat tego, jak przebiega zabieg liposukcji w klinice z wieloletnim doświadczeniem w tego rodzaju zabiegach.

Odsysanie tłuszczu – na czym polega liposukcja?

 Wbrew powszechnym przekonaniom, liposukcja nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak należy rozważnie podjąć decyzję, gdyż ryzyko wystąpienia powikłań jest relatywnie dość wysokie.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu (przeczytasz o nich poniżej), lekarz ustala rodzaj znieczulenia. W zależności od strefy i rozległości obszaru ciała, który ma zostać poddany zabiegowi, podjęta zostanie decyzja o znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Sam przebieg zabiegu pozostaje taki sam.

Jak wygląda zabieg?

Lekarz rysuje na ciele specjalną “mapę”, według której wykonuje nacięcia na ciele. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej wykonuje się drobne nacięcia o długości wahającej się między 3-5 mm. Następnie za pomocą wprowadzonej pod skórę tzw. kaniuli odsysa tłuszcz z wybranego obszaru. Sam zabieg jest dość krótki. Dłużej trwa natomiast okres rekonwalescencji po odsysaniu tłuszczu. Jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, zazwyczaj już po 3 miesiącach opuchlizna znika. Oczekiwane napięcie skóry następuje po ok. 6 miesiącach.

Kiedy warto zdecydować się na liposukcję?

Wiele osób traktuje liposukcje jako magiczny sposób na redukcję masy ciała. Rzeczywiście, efekty liposukcji są imponujące! Nie każdy jednak kwalifikuje się do takiego zabiegu.

Liposukcja to tylko jeden z elementów pracy nad piękną sylwetką. Osoby, które do tej pory nie wprowadziły zdrowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i nie zadbały o ogólny stan zdrowia nie powinny decydować się na zabieg liposukcji. Taki sposób redukcji tkanki tłuszczowej nie może być jedynym środkiem do osiągnięcia celu. Z operacyjnego usuwania tłuszczu często korzystają osoby, które mimo ciężkiej pracy nad sylwetką nie uzyskują oczekiwanych rezultatów. Wtedy zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, choć oczywiście każda osoba powinna to zbadać indywidualnie. Liposukcja będzie przede wszystkim dla osób otyłych, które ze względu na ilość tkanki tłuszczowej, żyją w stanie zagrożenia życia. Jednak nawet wtedy, należy przygotować się do zabiegu, wprowadzając i utrwalając zdrowe nawyki. W innym wypadku sam zabieg będzie bezcelowy. Z zabiegu liposukcji mogą skorzystać jedynie osoby zdrowe (ważnym wykluczeniem przy odsysaniu tłuszczu jest cukrzyca!). Przed podjęciem decyzji należy przejść szczegółowe badania wykluczające przeciwwskazania do liposukcji.

Po zabiegu Vaser Lipo 4d niezbędne jest stosowanie ubranek uciskowych przez okres od 4 do 8 tygodni. Aby wzmocnić pożądany efekt pacjentów, Klinika medycyny estetycznej Genesis Clinic w Krakowie przeprowadza również terapię pozabiegową, której celem jest uzyskanie właśnie idealnego efektu kształtowania sylwetki ciała.