Skip to main content

Czym jest Blefaroplastyka i co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten zabieg

Plastyka powiek staje się coraz bardziej popularna. Decydują się na nią zarówno młodzi, jak i starsi. Zabieg ten nazywany jest również blefaroplastyką. W poniższym artykule znajdują się wyjaśnienia, czym dokładnie jest plastyka powiek, jakie problemy pacjenta rozwiązuje, a także odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym zabiegiem.

Zabieg blefaroplastyki - na czym polega?

W czym pomaga plastyka powiek?

Skóra dookoła oczu jest cieńsza w porównaniu do skóry w innych partiach ciała. Nie zawiera też tkanki tłuszczowej. W efekcie tego może z czasem stać się wiotka. Zmienia to wygląd twarzy, postarzając go, a w skrajnych przypadkach może nawet ograniczać pole widzenia.

Rozwiązaniem tego problemu jest blefaroplastyka — zabieg plastyki powiek, czyli zabieg chirurgiczny związany z usunięciem nadmiaru luźnej skóry. Efektem tego jest młodszy wygląd tak oczu, jak i całej twarzy.

Kto może poddać się temu zabiegowi?

Nie ma wskazań mówiących o tym, że osoba młodsza lub starsza nie mogła poddać się temu zabiegowi. Niemniej jednak zawsze należy odbyć poprzedzającą wizytę kwalifikującą. Lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także omówi przebieg zabiegu oraz postępowanie pozabiegowe.

Do najważniejszych przeciwwskazań należą takie czynniki jak:

  • Ciąża, a także okres karmienia piersią,
  • Uczulenie na leki podawane podczas zabiegu czy znieczulenie,
  • Choroby nowotworowe,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Zapalenie okolic oka.

Kiedy zdecydować się na korektę powiek i jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Jak przebiega zabieg blefaroplastyki?

Lekarz przeprowadzający zabieg blefaroplastyki wykonuje nacięcie w tzw. bruździe powiekowej. Cięcie może być wykonane poza kąt zewnętrzny oka. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz nadmiaru mięśnia okrężnego oka. Znajduje się tuż pod skórą i najczęściej jest go za dużo.

Sam zabieg plastyki powiek może trwać około 45-60 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Istnieje również możliwość znieczulenia ogólnego na życzenie pacjenta.

Jakich efektów może spodziewać się pacjent?

Najważniejszym efektem końcowym blefaroplastyki jest odmłodzenie oraz optyczne powiększenie oka. Blizna jest praktycznie niewidoczna.

W przypadku zabiegu dolnej powieki skóra u pacjenta staje się gładka, jak kilka lat wcześniej. W efekcie twarz nabiera widocznie wypoczętego, a także pogodnego wyrazu.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Po samym zabiegu nakładane są opatrunki. W związku z tym nie powinno się prowadzić samochodu. Naturalne jest wystąpienie zaczerwienień blizn, opuchlizny czy przekrwień. Są to normalne reakcje po wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Szwy zdejmowane są na wizycie kontrolnej po około 7-10 dniach. Głównym zaleceniem jest stosowanie maści wspomagających gojenie się ran. Po około 2 tygodniach ślady po zabiegu znikają. Po 2-4 miesiącach blizny staną się blade i praktycznie niewidoczne.

Makijaż można nakładać po około 14 dniach.

Przez jaki czas utrzymuje się efekt po zabiegu opadających powiek?

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Blefaroplastyka jest zabiegiem, którego efekty utrzymują się bardzo długo. Może to być okres od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Sam zabieg nie powstrzymuje starzenia się skóry. W przyszłości pacjent może zdecydować się na powtórzenie zabiegu, czyli tzw. reoperację.

Czy blefaroplastyka jest zabiegiem bezpiecznym?

Jeśli w wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza przed zabiegiem zostały wykluczone wszystkie przeciwwskazania — jest to zabieg jak najbardziej bezpieczny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    joowix87 · 1 lat temu
    Minęło sporo czasu, zanim zdecydowałam się na zabieg plastyki powiek. Aktualnie jestem już prawie 2 lata po korekcie powiek i jestem bardzo zadowolona z efektów. Nie mam żadnych śladów, ani blizn, a w dodatku moja twarz wygląda bardzo naturalnie — większość moich znajomych nie wierzy mi, gdy mówię im o przebytym zabiegu! Polecam blefaroplastykę wszystkim, którzy nadal się wahają — nie ma się czego bać!👌✨

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

To prawda, że niektórych elementów naszego ciała nie da się ukryć i potrafią się rzucać ...
Karol 7 miesięcy temu Medycyna estetyczna brzucha
Muszę przyznać, że to faktycznie aktualny temat. Niestety teraz sporo osób ma kompleksy związane ze ...
Patronus-med znowu ratuje sytuację! Traf chciał, że natknąłem się na ich artykuł o koncentratorach tlenu, ...
W naszym przypadku konieczny był pobyt krótkoterminowy w domu seniora. Od kilku lat sprawujemy domową ...
Bardzo opłacalna możliwość. Uraz mija, a przecież sprzęt medyczny potem leży. Lepiej, żeby kolejny raz ...